Sınav Bilgileri

A & B Programları Dönem İçi Değerlendirme İçerikleri

(2023-2024 Akademik yılı Örgün Öğretim)

 

Ara Sınav I

Ara Sınav II

Portfolyo

Yazma  %25

Okuma %25

Dinleme %25

Dilbilgisi %25

 

Yazma %25

Okuma %25

Dinleme %25

Konuşma %25

Yazma Çalışmaları %40

Konuşma Çalışmaları %20

Çevrimiçi Çalışmalar %40

%30

%30

%40

 

1)  Ara Sınavlar

Ara sınavlar, öğrencilerin bütün eğitim döneminde sağladıkları gelişimi ölçer. Akademik dönem içerisinde gerçekleştirilen 2 ara sınav,  Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) ve M.Ü. İngilizce Hazırlık Okulu tarafından belirlenen akademik hedefler çerçevesinde dört temel dil becerisini değerlendirmeyi hedefler.  Ara sınavlar okuma, yazma, dinleme, dilbilgisi ve konuşma becerilerini kapsar.

Okuma bölümü, seviyeye uygun olan farklı konularda ve uzunlukta metin türlerini içerir. Öğrencilerden, yıl boyunca öğrendikleri okuma becerileri ve stratejilerinden uygun olanlarını parçalardaki gerekli bilgiyi aramak ve örtülü anlam dâhil (daha ileri seviyelerde) çeşitli bakış açılarını anlamak için kullanmaları beklenir. Okuduğunu anlama testi ayrıca bir kelime bilgisi ve dilbilgisi bölümlerini de içerir.

Yazma bölümü, öğrencinin verilen bir konu üzerinde yazılı metin üretebilme becerisini ölçer. Öğrencilerden, cümlelerden paragraflara ve son olarak da kompozisyonlara uzanan çeşitli metin türleri üretmeleri beklenir.  

Dinleme bölümü, öğrencilerin İngilizce konuşmaların içeriğini ve gerekli detaylarını anlama becerisini ölçer. Bu bölüm, öğrencilerin seviyesine bağlı olarak diyaloglar, monologlar ve sosyal konulardaki ders, konferans konuşmaları gibi çeşitli ses kayıtlarını içerir.

Konuşma bölümü, öğrencilerin seviyesine bağlı olarak günlük hayatta iletişim kurma, bilgi alışverişi gerçekleştirme, fikir birliğine varma, bir sunum veya bir tartışma gerçekleştirme gibi becerileri ölçer.

2)   Portfolyo

Bir akademik dönem süresince verilen 2 ara sınavdan ayrı olarak, dönem boyunca çeşitli çalışmalar, projeler, sınıf içinde ya da dışında yapılan ödevleri kapsayan ek bir ölçme değerlendirmedir. 

Performans Dosyasını oluşturan bileşenler şunlardır:

2.1. Yazma Çalışmaları

Öğrenciler, Portfolyo çalışmalarının bir parçası olarak sınıf içinde yapılacak olan yazma çalışmalarını tamamlamak zorundadır.

2.2. Konuşma Çalışmaları

Öğrenciler, Portfolyo çalışmalarının bir parçası olarak sınıf içinde yapılacak olan konuşma çalışmalarını tamamlamak zorundadır.

2.3. Çevrimiçi Çalışmalar

Tüm öğrencilerin, kitapların ilgili ünitelerinin çevrimiçi alıştırmalarını belirlenen zamanda tamamlamaları gerekmektedir. Öğrenciler, bireysel şifrelerini kullanarak çevrimiçi çalışma platformuna üye olup sisteme giriş yapabilirler.  Şifre tek bir öğrenciye aittir ve akademik yılın başında satın alınan ders kitabıyla birlikte kişiye özel olarak verilir. Sistemin otomatik olarak değerlendirdiği bu çevrimiçi alıştırmalardan elde edilen notların ortalaması Portfolyo Çalışmalarına dahil edilir.

** Yukarıda verilen bilgiler özel durumlarda dönem içinde farklılık gösterebilir. **


Bu sayfa Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından en son 28.08.2023 14:42:38 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM