Müdürün Mesajı

Harun DUMAN


Sevgili öğrenciler, değerli öğretim elemanları;

2023-2024 eğitim-öğretim döneminin hayırlı olmasını diliyor güzel ve verimli bir ders dönemi geçirmemizi temenni ediyorum. Bilindiği gibi çağdaş üniversitelerin en önemli hedefi öğrencilerini hayata hazırlamaktır. Bu donanım içinde alan bilgisine ek olarak en az bir yabancı dili etkin bir şekilde kullanma bilgi ve becerisi ilk sırada yer alır.

Yabancı dil eğitimi konusunda engin bir deneyime sahip olan MÜ-YADYO’nun öğretim elemanı kadrosu son derece deneyimli ve niteliklidir.  Mevcut yapılanmaya göre okulumuzda Almanca, Fransızca ve İngilizce dil eğitimi verilmektedir. Komşu ülkelerle olan ilişkilerimizi geliştirmek adına, özellikle bu ülkelerin dillerinde de eğitim vermeyi hedefliyoruz.

Örgün eğitim

Üniversitemizde yabancı dille eğitim veren bir bölümü kazandığınız takdirde üniversitemizin güçlü birimleri arasında yer alan Yabancı Diller Yüksekokulu’nda hazırlık eğitim alacaksınız. Dersler, İstanbul Anadolu Yakası’nda Kadıköy ilçesi sınırlarında bulunan Göztepe Yerleşkesi’nde yapılacaktır. Göztepe Yerleşkesi’nin önünde yer alan Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, «minibüs caddesi» olarak da bilinir. Caddeden sıklıkla geçen minibüs ve otobüslerle İstanbul içinde her yere rahatça ulaşabilirsiniz.

Marmara Üniversitesi’nin %100 (tamamen) Almanca, Fransızca ve İngilizce ile %30 (kısmen) İngilizce eğitim veren bölümleri vardır. Bu bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtlı oldukları dönem başında (MÜYYES-Güz) yeterlilik sınavına girmeleri gerekir. Öğrenciler Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından düzenlenen yeterlilik sınavından geçer not alamadıkları veya uluslararası sınavlarla dil yeterliliklerini kanıtlayamadıkları takdirde, öğrenim görecekleri bölümün yabancı diline göre Hazırlık Programı’na katılmak zorundadırlar.

Hazırlık eğitimi 1 (bir) yıl sürelidir. Bir yılın sonunda Marmara Üniversitesi Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’nda (MÜYYES-Bahar) başarılı olamayan öğrenciler, açıldığı takdirde Yaz Okulu’na devam ederler.  Eğitimlerini tamamlayınca MÜYYES-Yaz sınavına girerler veya bir sonraki akademik yılın başında yapılan MÜYYES-Güz’e girerler. Hazırlık birinci sınıfta kalan öğrenciler ikinci yıl yalnızca sınavlara girme hakkına sahiptir. İkinci sınıfta da kalan öğrenciler ÖSYM’ye başvurup Türkçe bölümlere geçiş yapabilirler.

Uzaktan eğitim

YADYO’da verilen örgün eğitim dışında öğrenci numaranızla giriş yapabileceğiniz Marmara Moodle Yabancı Diller Yüksekokulu’na ait online destek sitesidir. Buradan konu tekrarı yapabilir, sorular çözebilir, okuma ve yazma parçalarından yararlanabilirsiniz. Pandemi süresince eğitim Marmara Moodle üzerinde yapılmıştır. Gelecek dönemde eğitimin nasıl yapılacağı netleştiğinde bu sistemler yeniden uygulamaya sokulacaktır.

Hazırlık eğitiminin niteliği

Hazırlık eğitiminde öğrencileri, yerleştirildikleri öğretim programlarında yabancı dilde verilen dersleri izleyebilecekleri düzeye yükseltmek hedeflenmektedir. Bilimsel etkinliklere katılabilme ve sosyal yaşamlarında gereksinim duyacakları iletişim becerilerini kazanmaları arzu edilmektedir. Öğrencilere Avrupa Ortak Dil Kriterleri (CEFR-AODK) düzey tanımlarına uygun dört temel beceriyi kazandırmak hedeflenmiştir. Bu beceriler:

  • Konuşma (Speaking)
  • Yazma (Writing)
  • Dinlediğini anlama (Listening)
  • Okuduğunu anlama (Reading)

Yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin dil düzeylerini en az B2.1 düzeyine, ulaştırmak hedeflenmektedir. Yüksekokulumuzda yabancı dil hazırlık eğitim-öğretimi:

  • Öğrenci merkezli öğretim
  • Süreç odaklı eğitim
  • Modern yaklaşıma dayalı dersler
  • Çevrimiçi çalışmalar
  • Ödev ve proje çalışmalarından oluşur.

Yüksekokulumuza bağlı birimlerinde sunulan eğitimin niteliği, içerik bilgileri, akademik kadro ve sınavlarla ilgili ayrıntıları web sayfasındaki linkten öğrenebilirsiniz: https://ydil.marmara.edu.tr/birimler Bu sitede bulunan Marmara Üniversitesi Yabancı Dil ve Türkçe Hazırlık Sınıfları Yönergesini okuyup ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

MÜ-YADYO, yabancı dil eğitimi konusundaki tecrübesini yalnızca Marmara Üniversitesi öğrencilerine değil, dil öğrenmek isteyen diğer bireylere de sunmaktadır. Bu doğrultuda, MÜSEM bünyesinde düzenlenen yabancı dil kurslarını MÜ-YADYO yürütmektedir. Üniversitemizin öğretim elemanları için Akademik Dil Programı (MÜ-ADP) kapsamında yoğunlaştırılmış dil kursları düzenlenmektedir.  Ayrıca, Yüksekokulumuz tarafından TOEFL ve YDS gibi sınavlara yönelik özel kurslar ve yabancı dilde akıcı konuşmayı sağlayan konuşma kursları da düzenlenmektedir.

Yabancı Diller Yüksekokulu’nda yabancı dilde eğitim kalitesini artırmak misyonumuz doğrultusunda, üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek en önemli hedefimizdir. Bu konuda en önemli desteği, başta Rektörlüğümüz olmak üzere bütün idari ve akademik personelimiz sağlamaktadır. Onların desteği ve özverili çalışmaları sayesinde eğitimde yüksek kalite standardımızı her geçen gün yükseltmeye devam etmekteyiz.

Sizi de "Marmara Ailesi" içinde görmekten mutluluk duyar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu yarınlar dileriz.

Prof. Dr. Harun DUMAN / M.Ü. YADYO Müdürü


Bu sayfa Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından en son 05.09.2023 14:34:19 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM