Birim Bilgileri

Birimin Amacı

Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Dil Hazırlık Bölümüne bağlı Almanca Hazırlık Birimi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Almanca İşletme ve Almanca İşletme Enformatiği (Yönetim Bilişim Sistemleri) Bölümlerinde okuyacak öğrencilere Almanca öğretmek amacıyla kurulmuştur. Daha sonra bu bölümlere ilave olarak Atatürk Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Almanca Mütercim Tercümanlık ile Alman Dili Edebiyatı öğrencileri de hazırlık programına dahil olmuştur.

Almanca Hazırlık Programı’nın esas amacı Almanca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye ve öğrenilen dilin kültürünü tanımaya yönelik bir yaklaşım uygulamaktır. Bunun yanı sıra öğrencinin yabancı dil yeteneğini geliştirmesini ve özgün çalışmasını destekleyerek küresel dünyaya uyum sağlamasını amaçlamaktadır. Bölümlerinde Almanca verilen eğitimi en iyi şekilde takip edebilmeleri için:

     •  Strateji ve araştırma becerilerini destekleyerek öğrenmede öğrenci sorumluluğunu vurgulayan bir süreç izlemektedir,

     •  Proje ve sunum tekniklerine rehberlik etmektedir,

     •  Dil öğretiminde teknoloji kaynaklarını kullanmaktadır. (Bilgisayarlı eğitim, görsel ve işitsel araçlar, v.b.)


Akademik Kadro


 

Ölçme ve Değerlendirme

1. Ara sınavlar:

- Her dönem 2 ara sınav yapılmaktadır.

- Ayrıca her dönem kısa sınavlar (quizler) yapılmaktadır. Söz konusu sınavların ortalaması bir ara sınav olarak değerlendirilmektedir.


2. MÜYYES Sınavı

Sene sonu sınavı kuralları geçerli olup, B2.1 seviyesinde uygulanan 4 tane MÜYYES vardır;

Güz, Kış, Bahar ve Yaz.


Almanca MÜYYES Sınav Örneği


Devamsızlık ve Mazeret

Hazırlık sınıfında derslere devam etme zorunluluğu vardır. Devamsızlığı toplam yıllık ders saatinin yüzde 15’ini aşan öğrenciler derslere ve sınavlara katılamazlar.

Yüksekokul Müdürlüğü tarafından geçerli görülen bir mazeret nedeniyle ara sınava girememiş öğrenciler, bu durumu, sınavı izleyen 5 iş günü içinde gerekli belgeyle Öğrenci İşlerine yazılı olarak bildirmeleri halinde mazeret sınavı açılır. Yıl sonu (Final) ve bütünleme sınavları için mazeret sınavı açılmaz. Söz konusu, öğrencinin sağlık sorunuysa tam teşekküllü bir hastaneden rapor getirilmesi gerekmektedir. Raporlu öğrencilere kısa süreli ara deneme sınavı ve MÜYYES için mazeret sınavı açılmaz.(bkz. Sınav yönergesi).

Öğrencilerin sağlıkla ilgili mazeretlerini belgeleyen rapor süresi içinde girdikleri sınavlarda aldıkları notlar geçersiz sayılır. 


Bu sayfa Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından en son 22.03.2023 16:21:16 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM