Öğrenciler


** Online eğitim süresi boyunca değişiklik gösterebilir. **


Öğrenci El Kitapçığı 2019-2020

 M.Ü. YADYO’DA İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ ALAN ÖĞRENCİLERİN SORUMLULUKLARI

1. Kitap ve materyallerini ders esnasında yanında bulundurmak. Fotokopi şeklinde çoğaltılmış kitaplarla derse gelmek disiplin suçu ve kanun gereği adli suçtur.  

2. Ders programında belirtilen ödevleri ve çalışmaları zamanında yapmak.

3. Performans Dosyası çalışmalarını zamanında yapmak, dosyasını düzenli tutmak ve öğretim elemanının istediği tarihlerde dosyasını teslim etmek.

4. Sınıf içi aktivitelere etkin bir şekilde katılmak.

5.  Programda belirtilen sınıf içi ders saatlerine ek olarak her öğrenci haftada en az 10 saat evde çevrimiçi çalışma yapmalıdır.  Bu çalışma saatleri total ders programının bütünleşmiş bir parçasıdır ve öğrencinin sene sonunda öngörülen seviyeye ulaşması için belirlenen çalışma saatlerinin içine dâhil edilmiştir.  Bu sorumluluğu yerine getirmeyen öğrencilerin hazırlık eğitimi sonundaki MÜYYES-Bahar yeterlik sınavını geçmeleri son derece zordur.  Bir örnek vermek gerekirse, A Programında hazırlık eğitimine başlayan bir öğrenci için haftalık ders saati, 24 saat yüz yüze sınıf içi eğitim + 10 saat çevrimiçi çalışma olmak üzere toplamda 34 saat olarak öngörülmüş ve hazırlık eğitimi müfredat çalışmalarına bu şekilde dâhil edilmiştir.  Her seviyede öngörülen toplam ders saatini yerine getirmek öğrencinin sorumluluğudur ve sınavlarda başarılı olabilmesinin ön koşuludur.

Not: Öğrencilerimiz Çevrimiçi görevlerini tamamlamak için Ord. Prof. Dr. Nihad Sayar Binası Zemin Kat LAB1’den randevu alarak bilgisayarlarımızı kullanabilmektedir.

6.  Tüm öğrenciler web sitesindeki Öğrenci disiplin Yönetmeliği’ni okumak, anlamak ve bu yönetmeliğe uygun davranmakla yükümlüdürler.  Yönetmeliğe aykırı davranış gösteren öğrenciler hakkında ilgili madde uyarınca disiplin soruşturması açılır.

7.  Her ne şekilde olursa olsun kopya çekmek, internet ya da başka bir kaynaktan bilgileri olduğu gibi alıp kullanmak disiplin suçudur.  Bu tip teşebbüslerde bulunduğu delillerle tespit edilen öğrenciler hakkında resmi tutanak tutularak fakültelerine bildirilir ve sınavları iptal edilerek haklarında fakültelerince disiplin soruşturması açılır.

Lütfen sık sık web sayfamızı ziyaret ediniz. Bütün yeni bilgi ve duyurular www.ydil.marmara.edu.tr adresinden yapılmaktadır.

Eğitim-Öğretim hayatınızda başarılar dileriz.

İngilizce Eğitim Koordinatörlüğü ve Müfredat Birimi

 

KAMPÜSTE YAŞAM

1) Sağlık Hizmetleri

Mediko Sosyal Merkezlerimiz öğrencilerimiz ile akademik ve idari personellerimiz ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerine sağlık hizmeti sunmaktadır.  Ana merkez Göztepe Kampüsü'nde olmak üzere Acıbadem, Anadoluhisarı, Nişantaşı ve Bahçelievler Kampüslerinde Mediko-Sosyal merkezlerimiz mevcuttur.

 

Merkezlerimizde dermatoloji uzmanımız, aile hekimi uzmanlarımız, pratisyen hekimlerimiz ve diğer sağlık personellerimiz hizmet vermektedir.  Göztepe Mediko - Sosyal Merkezimizde; biyokimya laboratuvarı, röntgen, diş, tedavi ve pansuman, psikolojik danışma ve rehberlik ile diyet ünitelerinde hizmet verilmektedir. Sağlık ünitesine başvuran öğrenci ve personelin şikâyetleri poliklinik doktorları tarafından değerlendirilmekte, teşhis ve tedavileri yapılmakta; gerekli görülenler hastanelere sevk edilmektedir.

 

2) Kültür ve Spor Hizmetleri

 

Daire Başkanlığımız bünyesinde yer alan Kültür ve Spor Şubesi; bağlı Kültür Merkezi ve spor salonlarının yönetimi, Üniversitemiz Yerleşkelerinde yapılacak sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlik yazışmalarının takibi, sonuçlandırılması, Üniversiteler Arası Sosyal- kültürel faaliyetlere ve Spor müsabakalarına üniversitemiz öğrencilerinin katılımının sağlanması ve Üniversitemiz öğrenci kulüplerinin denetim, kuruluş, güncelleme ve etkinlik evraklarının takibi, sonuçlandırılması işlerini sürdürmektedir. Başkanlığımıza bağlı; Göztepe Yerleşkesinde Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu (224 koltuk kapasiteli) ve Enstitü Binası Konferans Salonu (142 koltuk kapasiteli),  Haydarpaşa Yerleşkesinde Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar Konferans Salonu (350 koltuk kapasiteli), Sultanahmet Yerleşkesinde Ord. Prof. Dr. Nihat Sayar Konferans Salonu  (200 koltuk kapasiteli) olmak üzere toplam dört kültür merkezi ve Göztepe Yerleşkesinde 125. Yıl Amfisi  (315 kişi oturma kapasiteli açık amfi)  bulunmaktadır.

 

Başkanlığımıza bağlı Spor salonu Göztepe yerleşkesinde bulunmakta olup, 643 kişi oturma olmak üzere toplam 2000 kişi kapasitelidir. Ayrıca jimnastik, basket ve çok amaçlı çalışmalar için üç adet ek salon, bir adet 35 kişi kapasiteli derslik, müzik stüdyosu, fitness salonu, masa tenisi salonu, bir adet açık hava tenis kortu, bir adet açık hava basketbol sahası, voleybol sahası mevcuttur.  Hafta sonu öğrencilerimize yönelik olarak ücretsiz kültür ve spor faaliyetleri bulunmaktadır. Bu faaliyetler; Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tiyatro, Halk Oyunları alanlarında kültürel kurslar ve Basketbol, Voleybol, Satranç, Masa Tenisi, Tenis, Dans, Fitness, Tae-Bo, Dağcılık gibi spor dallarından oluşmaktadır. Göztepe Kampüsümüzde bulunan spor salonun da öğrencilerimizin ve personelimizin çeşitli spor faaliyetleri için yararlanması sağlanmakta ve Geleneksel Rektörlük Kupası Karşılaşmaları kapsamında Basketbol (Bayan-Erkek), Voleybol (Bayan-Erkek), Futbol (Bayan-Erkek), Masa tenisi turnuvası, Satranç turnuvası düzenlenmektedir.

 

3) Beslenme ve Yemek Hizmetleri:

 

Tüm kampüslerimizde bulunan yemekhanelerimizden günde yaklaşık 10 - 11 bin öğrencimiz faydalanmaktadır.  Bahçelievler, Nişantaşı, Tarabya, Beyazıt, Anadolu Hisarı, Haydarpaşa, Şişli, Bağlarbaşı, Kartal, Acıbadem, Hastane Kampüslerinde ise Aralık Aylarında yapılan yemek ihalesi ile 4 kap tabldot yemek satın alınmaktadır. Bu kampüslerden 2. Eğitim olanlarda hem öğle hem de akşam yemeği verilmektedir. Toplam bütün bu kampüslerde yemek yiyenlerin sayısı yıllık 1.900.000 kişidir. Bu da günlük 9 - 10 bin öğrenciye tekabül etmektedir.  Bütün kampüslerimizde verilen yemek hizmeti, servis sunumuna kadar kontrolü dairemiz personelleri tarafından yapmaktadır. Temiz ve sağlıklı bir ortam yaratabilmek için yaz aylarında yemekhanelerimizin boya ve badana ve bakımları yapılarak, öğrencilerimizin yemek salonlarında tahta sıraları kaldırıp yerine Bürosit marka koltuklar alınmıştır.  Yüklenici Firma yemekleri, Göztepe Kampüsümüz de kendisine ayrılmış mutfakta, diğer kampüslerde ise firma üretim yerinde personellerince yapılmaktadır. Hazırlanan yemekler kampüslerimize ısıyı ve havayı geçirmeyen termobox kutularda taşınmaktadır.  Kampüse getirilen hazır yemekler servise hazırlanarak servis saati dağıtılmaktadır. Yemek servis katlarına fırınlar kurularak yemeklerin sıcak ve taze kalması sağlanmaktadır. Dondurulmuş ürünlerin saklanabilmesi amacıyla depolarda yenilik yapılarak deep-freze deposu kurulmuştur. Servis saatlerini kampüsteki bölümlerin öğle tatili göz önüne alınarak Daire Başkanlığımızca belirlenmektedir.

 

4)  Öğrenci Bilgi İşlem Merkezi

 

Öğrenci Bilgi İşlem Merkezi, 2007 yılında hizmete girmiş olup; 120 bilgisayarla Göztepe Kampüsü'nde öğrencilerimiz ve akademisyenlerimize internet erişim hizmeti vermektedir. Donanımsal ve yazılımsal aksaklıkları en aza indirmek ve gerekli teknik destek hizmetini daha hızlı bir şekilde vermek için 2007-2008 eğitim yılı başından itibaren Öğrenci Bilgi İşlem Merkezi’nin idari sorumluluğu, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

 

Faydalı Linkler:

Kampüs Kart:

http://www.marmara.edu.tr/kampus-yasam/yasam/kampus-kart/

 

Haftalık Yemek Listesi:

http://sks.marmara.edu.tr/yemek/

 

Öğrenci Klüpleri Listesi:

http://dosya.marmara.edu.tr/sks/kultur/06.05.2015_tarihli_guncel_ogrenci_kulupleri_listesi.pdf

 

Burs İmkanları :

http://sks.marmara.edu.tr/ogrenci/burs-imkanlari

 

Part-Time Öğrenci Olarak Çalışma İmkanları:

http://sks.marmara.edu.tr/ogrenci/kismi-zamanli-ogrenci/

 

Barınma:

http://sks.marmara.edu.tr/hizmetlerimiz/barinma-hizmetleri/

 

Engelli Öğrenci Birimi:

https://eob.marmara.edu.tr/

YADYO Engelli Öğrenci Danışmanı:  Öğr. Gör. Zuhal PEK (zuhal.pek@marmara.edu.tr)

 


Bu sayfa Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından en son 02.11.2020 15:10:28 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM